Procedury bezpieczeństwa na terenie GDK w Skrwilnie w okresie pandemii Covid-19
1.POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejszy dokument określa „Procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19”, dotyczące wszystkich pracowników Gminnego Domu Kultury w Skrwilnie, dzieci uczęszczających do placówki oraz ich rodziców lub opiekunów.
- Celem procedur jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem i zachorowania na chorobę COVID-19 oraz umożliwienie uczestniczenia w zajęciach organizowanych w placówce w sposób bezpieczny.
- Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące Zalacznik_1_
2.OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI
- Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
- Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji oraz ochrony osobistej.
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.
- Planuje organizację pracy placówki na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od rodziców o liczbie dzieci, które rodzice decydują się przyprowadzić do placówki w czasie pandemii.
- Przekazuje rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z przyprowadzeniem dziecka do placówki. W związku z powyższym wymagane jest podpisanie odpowiedniego OŚWIADCZENIA stanowiącego Zalacznik_2_
- Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika.
- Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, fartuchy itd.) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- Dopilnowuje, aby w holu głównym przy wejściu umieszczono dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych, były mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci, (umieszczone w widocznych miejscach w placówce) a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk (umieszczone w widocznych miejscach w placówce).
- Dopilnowuje, aby przed wejściem do placówki w przedsionku wisiała instrukcja jak zdejmować rękawiczki jednorazowe, umieszczona w widocznych miejscach w placówce) oraz kosz na zużyte rękawiczki.
- Monitoruje warunki bezpieczeństwa placówki pod względem zapobiegania COVID-19
- Udostępnia w widocznym miejscu wykaz telefonów do podmiotów, z którymi niezbędny jest kontakt w przypadku podejrzenia zakażenia, jak i bieżącym funkcjonowaniu placówki w okresie pandemii COVID-19 – plakat_KV
- Przekazuje pracownikom informację na temat profilaktyki zdrowotnej.
3. OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
- Do pracy w placówce mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Każdy pracownik placówki zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury ciała dwa razy dziennie.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu /wyjściu do/z holu placówki oraz w trakcie pracy często odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji, umieszczonej w widocznych miejscach w placówce i myje ręce zgodnie z instrukcją.
- Pracownicy obsługi po przyjściu do pracy, przebierają się w strój roboczy – zapewniony przez pracodawcę, zgodnie z tabelą należności BHP.
- Pracownicy przemieszczają się po placówce tylko w niezbędnym zakresie.
- Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele pracują wg ustalonego planu zajęć na rok 2020/2021, wg deklaracji chęci uczestnictwa w zajęciach otrzymanych od rodziców uczestników, w porozumieniu z dyrektorem.
- Nauczyciele pracujący w placówce:
- organizują zajęcia dydaktyczne,
- zachowują między sobą dystans społeczny, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący min. 1,5 m,
- wyjaśniają uczestnikom zajęć, jakie zasady obowiązują w instytucji i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie,
- instruują i pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji stanowiącej (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce),
- e) przypominają i dają przykład. Zwracają uwagę, aby dzieci i młodzież często i regularnie myły ręce,
- unikają organizowania większych skupisk w jednym pomieszczeniu,
- wietrzą w czasie przerwy sale, w razie potrzeby także w czasie zajęć,
- nie organizują żadnych wyjść z dziećmi poza teren placówki.
- Po zakończeniu zajęć w placówce lub przed jego rozpoczęciem włączają się w edukację zdalną z domu, zgodnie z ustaleniami pracy zdalnej, dokumentując ją zgodnie z wytycznymi.
9. Personel obsługi (sprzątaczki, konserwator, szatniarz):
- usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany,
- wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia,
- wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych,
- dezynfekują powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów,sprzątaczki dodatkowo nadzorują sprzątanie i dezynfekcje pomieszczeń w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia zakażenia koronawirusem i choroby COVID-19.
4. OBOWIĄZKI RODZICÓW
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 w Gminnym Domu Kultury w Skrwilnie i podpisują oświadczenia określone w Zalacznik_1_ Zalacznik_2_oraz wypełniają deklarację korzystania z zajęć w placówce –
Zalacznik_3_ - Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne ze względu na istniejące zagrożenie epidemiologiczne.
- Nie posyłają dziecka do placówki, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie, w izolacji, jest poddany hospitalizacji lub prowadzone jest w stosunku do niego postępowanie epidemiologiczne.
- Przyprowadzają do placówki tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
- Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji, jeśli wcześniej chorowało.
- Gdy dziecko ukończyło 4 lata, rodzice zapewniają mu indywidualną osłonę ust i nosa
- Przed przyprowadzeniem dziecka do instytucji rodzic zobowiązany jest do zmierzenia dziecku temperatury.
- Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, nie przytulaniu się to innych dzieci i nauczyciela, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu do holu placówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk, wg instrukcji umieszczonej w widocznym miejscu w placówce oraz zakrywają usta i nos zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
- Są zobowiązani do odbierania telefonów z placówki w sprawie dziecka, stosowania się do przekazanych zaleceń oraz podjęcia natychmiastowych działań.
5. PRACA PLACÓWKI W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
- Szczegółową organizację funkcjonowania placówki określają „Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego ” opracowane dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna.
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do placówki są zamknięte. Chęć wejścia do placówki sygnalizuje się ogólnym dzwonkiem.
- Ogranicza się liczebności grup do 12 uczestników w sali, a minimalna przestrzeń do zajęć dla uczestników w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę (uczestników i nauczycieli).
- Przyprowadzanie dzieci do placówki: tylko jedna osoba przyprowadza dziecko do placówki i przychodzi tylko z dzieckiem, mającym pozostać w placówce. Zaleca się, aby osoba. która przyprowadziła również odebrała dziecko, szatnia placówki pozostaje zamknięta do odwołania, bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z holu placówki rodzic (opiekun) odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk, wg instrukcji, umieszczonej w widocznym miejscu w placówce, pracownik dyżurujący w holu odpowiada za ilość osób przebywających w pomieszczeniu i dokonuje pomiaru temperatury dziecka, wyznaczony pracownik kieruje dziecko do właściwej grupy, w holu, podczas pomiarów temperatury, oprócz pracowników placówki, może przebywać tylko jeden rodzic wraz dzieckiem, które przyprowadził na zajęcia, każdy rodzic powinien mieć założoną maseczkę ochronną i jednorazowe rękawiczki (lub zdezynfekować ręce), rodzice przyprowadzają dzieci na zajęcia 5 min. przed rozpoczęciem zajęć
- Odbieranie dzieci z placówki: rodzic nie może oczekiwać na zakończenie zajęć w budynku placówki, rodzic wchodzi do holu placówki z założoną maseczką i dezynfekuje ręce, pracownik placówki odprowadza dziecko do rodzica.
- Pracownicy administracji placówki wypełniają swoje obowiązki z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, zgodnie z przyjętą procedurą:
- kontakt z sekretariatem możliwy pod nr tel: 881-470-254 lub pod adresem email: gok@skrwilno.pl,
- w razie konieczności w sekretariacie placówki może przebywać jedna osoba oprócz pracownika sekretariatu, inni oczekują na zewnątrz zachowując między sobą odległość 2m.
6. PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIA LUB ZACHOROWANIA NA COVID-19
- W przypadku wystąpienia u pracownika, będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy. Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych grup dzieci. Dalsze postępowanie następuje zgodnie z instrukcją i poleceniami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rypinie.
- Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę) zgłasza ten fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia – izolatorium, które umiejscowione jest w sali nr 2.
- Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, kombinezon ochronny, półmaskę z filtrem FFP2 lub FFP3 i rękawiczki.
- Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służby i inspekcje, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.
- Dyrektor sporządza listę osób, które w tym samym czasie przebywały z osobą podejrzaną o zakażenie.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik lub uczestnik zajęć z podejrzeniem choroby, zostaje poddane gruntownemu sprzątaniu oraz zostają zdezynfekowane powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).
- Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem i zachorowania na COVID-19 (duszności, kaszel, gorączkę): nauczyciel bezzwłocznie odizolowuje je do izolatorium, nauczyciela bezzwłocznie zabezpiecza się w: przyłbicę, kombinezon ochronny, półmaskę z filtrem FFP2 lub FFP3 i rękawiczki nauczyciel pozostaje z dzieckiem utrzymując min. 2 m odległości, nauczyciel telefonicznie zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, kombinezon ochronny, półmaskę z filtrem FFP2 lub FFP3 i rękawiczki, dyrektor zawiadamia Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 112, pracownicy placówki bezzwłocznie zawiadamiają rodziców o zaistniałej sytuacji.
7. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
- Procedury obowiązują do odwołania.
- Procedury zostały uruchomione przez dyrektora z chwilą, gdy organ prowadzący zapewni środki finansowe pozwalające na zaopatrzenie placówki w niezbędne środki ochrony.